زندگی هنرمندان با کار موسیقی نمی گذرد

 

هوشنگ ظریف: 
زندگی هنرمندان با کار موسیقی و ساز زدن نمی‌گذرد 
عضو شورای عالی خانه موسیقی گفت:  من همیشه به جوانان توصیه می‌کنم اگر سرمایه‌ای دارند بروند و یک سوپرمارکت باز کنند تا درآمدی داشته باشند و در کنار آن ساز هم بنوازند.

هوشنگ ظریف استاد پیشکسوت موسیقی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی موسیقی ایر ان، با تاکید بر این که متولیان به موسیقی بها نمی‌دهند، اظهار کرد: من شاگردانی دارم که رشته‌ تحصیلی دبیرستان‌شان چیز دیگری است و اظهار تمایل می‌کنند در دانشگاه موسیقی بخوانند، به آن‌ها توصیه می‌کنم این کار را نکنند! می‌گویم بروید تحصیل در رشته خود را ادامه دهید و در کنار آن ساز هم بزنید چراکه وقتی فارغ‌التحصیل شوند، کاری برای انجام ندارند.

وی افزود: هیچ وقت با تدریس به چند شاگرد و اجرای محدود نمی‌‍توان گذران زندگی کرد، به ویژه اگر این هنرمند آقا باشد و تامین زندگی بر عهده‌اش. برای همین است که می‌گوییم باید به موسیقی ارزش گذاشت و برای آن بودجه‌ای قائل بود تا رونق بگیرد و دیگر کسی نگران آینده خود نباشد.

این نوازنده تار، با تاکید دوباره بر این که فارغ‌التحصیلان موسیقی درآمدی ندارند، تصریح کرد: جوانان امروز نمی‌توانند با موسیقی زندگی‌شان را اداره کنند و مراکزی چون دفتر موسیقی باید بودجه‌ای قابل توجه را برای رشد این هنر در نظر گیرد وگرنه این مشکلات به قوت خود باقی است و از دست ما هنرمندان هم کاری برنمی‌آید.

وی افزود: در کنار کمبود بودجه که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد، یکی از مشکلات دیگر، سالن کنسرت است. سالن کم داریم و همان تعداد اندک هم اجاره بالایی دارند. چند سال پیش یکی از شاگردان من در کاخ سعدآباد کنسرت برگزار کرد، می‌گفت چیزی هم از جیب خود گذاشته تا پول اجاره سالن را دربیاورد. تا زمانی که از موسیقی حمایت نشود، وضع به همین شکل خواهد ماند.

ظریف تاکید کرد: هنرمندان نیاز به پشتیبانی و تسهیلات دارند تا قرار نباشد هر چه از یک اجرا درمی‌آوردند را تقدیم سالن کنند. این طور ادامه پیدا کند، همین هنرمندان هم دلزده می‌شوند و دیگر موسیقی نخواهیم داشت.

به گفته این عضو شورای عالی خانه موسیقی، مدیران باید برای اجاره‌ بالای سالن‌ها تدبیری بیاندیشند چراکه در وضع موجود تنها هنرمندان انگشت‌شمار صاحب‌نام می‌توانند درآمدی از موسیقی داشته باشند و از عهده هزینه‌های بالای کنسرت برآیند.

این نوازنده ادامه داد: من همیشه به جوانان توصیه می‌کنم اگر سرمایه‌ای دارند بروند و یک سوپرمارکت باز کنند تا درآمدی داشته باشند و در کنار آن ساز هم بنوازند! در این وضعیت با ساز زدن و موسیقی، زندگی‌ نمی‌گذرد. 

منبع : پایگاه اطلاع رسانی موسیقی

/ 0 نظر / 27 بازدید